Redakcja Polska

USA i Niemcy zawarły wstępne porozumienie ws. Nord Stream 2

21.07.2021 11:32
USA i Niemcy zawarły wstępne porozumienie w sprawie sporu o gazociąg Nord Stream 2 - podała we wtorek agencja AP. Informację potwierdziło źródło PAP w Kongresie. Tymczasem portal Bloomberg - powołując się na własne źródła - ujawnił szkic porozumienia i według komentarzy mediów, dokument obchodzi się bardzo łagodnie z inwestycja i firmami w niej uczestniczącymi.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Maximillian cabinet/Shutterstock

Według agencji AP, w ramach porozumienia, będącego owocem wielotygodniowych negocjacji, USA pozwoliłyby na ukończenie projektu, a w zamian Niemcy poczyniłyby pewne ustępstwa wobec Ukrainy i Polski, choć szczegóły nie są znane. Informacje o zawarciu porozumienia potwierdziło PAP źródło w Kongresie. Kongresmeni i ich asystenci otrzymali briefing na temat ogólnych warunków wstępnego porozumienia.

Tymczasem według portalu Politico, który powołuje się na cztery wtajemniczone źródła, przedstawiciele Waszyngtonu "po cichu nakłaniają swoich ukraińskich odpowiedników, by wstrzymali się z krytyką nadchodzącego porozumienia" z Niemcami.

 Portal dodaje, że administracja Bidena miała też ostrzec Kijów, że krytyka mogłaby zaszkodzić relacjom z USA. Dyplomaci zwrócili się też do Ukrainy, by nie informowała o planach dotyczących porozumienia Kongresu, gdzie przedstawiciele obydwu partii są bardzo krytyczni wobec gazociągu.

We wtorek do Kijowa udał się podsekretarz stanu i doradca szefa dyplomacji USA, Derek Chollet, który później uda się też do Warszawy. Chollet ma poinformować przedstawicieli obu krajów na temat porozumienia z Niemcami na temat Nord Stream 2. 

"To na pewno nie będą fajne rozmowy" - mówi PAP źródło w Kongresie.

Bloomberg: dwuznaczny język porozumienia

Według Bloomberga porozumienie amerykańsko-niemieckie w kwestii gazociągu Nord Stream 2 ma być zawarte w ciągu najbliższych dni - m. in. dlatego do Białego Domu został zaproszony prezydent Ukrainy, a doradca Sekretarza Stanu Derek Chollet odwiedza Polskę.

Porozumienie przewiduje rozwiązania na wypadek użycia gazociągu Nord Stream 2 przez Rosję jako broni politycznej. Według szkicu tego dokumentu, w takim wypadku Niemcy miałyby podjąć wymierzone w Rosję bliżej nieokreślone działania na poziomie krajowym oraz wywierać presję na poziomie europejskim - m. in. w kwestii surowców energetycznych eksportowanych przez Rosję do Europy. Porozumienie przewiduje również inwestycje w ukraińską gospodarkę.

Zdaniem Bloomberga język porozumienia jest „celowo dwuznaczny”. Wynika to z tego, że USA nie chciały dawać Rosji jasnych wskazówek co do ich ewentualnej odpowiedzi na działania Moskwy.

Gabinet Bidena rezygnuje z sankcji na rzecz porozumienia

Administracja Bidena sygnalizowała wcześniej, że zrezygnuje z dalszych sankcji wobec projektu i prób zatrzymania go, skupiając się na zawarciu z Niemcami porozumienia ograniczającego jego negatywne skutki dla Ukrainy i państw regionu. 

"Stanowisko Polski wobec tego projektu jest znane i nikt nie oczekuje od Polski, że będzie się z tego cieszyć. Jednak w obecnej sytuacji na miejscu Warszawy przyjąłbym to porozumienie jako pewnego rodzaju mniejsze zło" - powiedziało PAP źródło z kręgów amerykańskiej dyplomacji.

"Jeśli to, co pisze Politico, jest prawdą, jest to skandal i nie pozostanie bez odpowiedzi w Kongresie. Porozumienie nie oznacza, że zrezygnujemy z kontynuowania kwestii sankcji" - powiedział natomiast rozmówca PAP w Kongresie. Nawiązał do procedowanej w Izbie Reprezentantów poprawki, która miałaby przywrócić wstrzymane przez Departament Stanu sankcje przeciwko operatorowi gazociągu, spółce Nord Stream 2 AG.

Mimo to, ogłoszenie porozumienia Waszyngtonu z Berlinem spodziewane jest w najbliższych dniach, chociaż nie przed wizytą podsekretarza Cholleta w Kijowie i Warszawie w dniach 20-23 lipca. Natomiast "Wall Street Journal" podał, że porozumienie może zostać ogłoszone już w środę.


PAP/energetyka24.pl/dad

Zobacz więcej na temat: Nord Stream 2 USA Rosja

Ambasador RP w Rosji: nie zapominając o tragicznej historii Polaków na Syberii, trzeba budować przyszłość

21.07.2021 09:39
Nie zapominając o tragicznej historii Polaków na Syberii, należy również myśleć o przyszłości i ją budować – powiedział ambasador RP w Rosji Krzysztof Krajewski, który kończy w środę tygodniową wizytę na Syberii, w obwodzie irkuckim i republice Buriacji.

Paweł Jabłoński: w sporze z Brukselą nie chodzi o kwestie praworządności, ale o kwestie polityczne

21.07.2021 11:04
W sporze z Brukselą nie chodzi o kwestie praworządności, ale o kwestie polityczne; widzimy przejawy tego, że nie mamy równego traktowania w UE; będziemy reagować w sposób odpowiedni - mówił w środę wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.